Pavel Němec
Aktualizováno: 10.07. 2017
Kde jsme lyžovali

Jak k zimě paří sníh, tak k mým zimním aktivitám patří sjezdové lyžování. Shodou okolností jsem našel na vysoké škole kamaráda Davida, který s teď už manželkou Petrou a bratrem Alešem, patří k mým neodmyslitelným společníkům při cestách za sněhem. Upozorňuji všechny, že za lyžování považuji lyžování sjezdové, jízdu na běžkách už delší dobu neprovozuji.


Česká republika

holidayinfo.cz, snih.cz

Červenohorské sedlo: Jeseníky (862 až 1164 m)

Na Červenohorském sedle jsme začali vlastně pořádně lyžovat. Do doby než jsme vyjeli do Alp, bylo pro mě toto středisko špičkou. Dnes však vidím hodně nedostatků. Hlavním neduhem, který je často společný pro naše střediska, je neupravenost sjezdovek zapříčiněná nedostatkem sněhu (chybí účinné umělé zasněžování) a dlouhými frontami. (čekání ve frontě, delší než cesta po svahu dolů je pro mě nepřijatelná) Stávalo se nám, že jsme ve frontě čekali i 25 minut. Středisku by prospělo investovat do zasněžování a nových (asi) lanovek.

Dolní morava - Ski Sněžník: Jeseníky (1232 m)

Toto středisko jsme navštívil pouze párkrát. Měli jsme velké štěstí na počasí i termín, takže jsme si skvěle zalyžovali. Středisko není tak známé jako Č. sedlo, ale jeho červená sjezdovka je podle mě zajímavější než tratě na sedle. Je tu ale jedno velké ale - a tím je pouze 1!! vlek, který jede nahoru nad černou a červenou sjezdovku. Prý zde mají nové zasněžování, ale nemohu tuto informaci zatím potvrdit. Z tohoto střediska mám velice špatnou zkušenost. Jednalo se o hodinové čekání na místo a obsluhu v restauraci. Bohužel už nevím ve které.

Další střediska:
Praděd - Jeseníky komplikace s parkováním a dopravou, jistota sněhu.
Karlov M. Morávka - Jeseníky tragické je jak nedbale se někteří provozovatelé starají o starají o stav sjezdovek. Za týden jsem neviděl na svahu u chaty rolbu. Je to už ale doba, vše už může být jinak.
Stupava - Chřiby krátká sjezdovka na zablbnutí, dostatek vleků

Slovensko

holidayinfo.sk

Oščadnica - Velká Rača : Kysucké Beskydy (640 až 1050 m)

Když jsem s kamarády přijel do tohoto střediska, musel jsem konstatovat, že se jedná bezesporu o jedno z nej středisek, která jsem navštívil. Vzhledem k tomu, že jsme měli vždy na Rače štěstí na počasí i fronty, nic zásadně nekazí můj dojem. Vždy jsme si zde skvěle zalyžovali. navíc je toto středisko blíž než střediska v Dolním Rakousku.

Chopok - Jasná : Nízké tatry (sever - 1020 až 1830 m)

Super středisko. Dlouhé, správně prudké svahy, dobrý výběr sjezdovek. Bohužel při únorové návštěvě nám dojem kazil nával rusů a poláků. Zaráží mě taky obecně laxní přístup slováků, kteří podle mě nedostatečně dohlížejí na chod střediska. Projevuje se to nízkou organizovaností ve frontách (na 4 sedačce jezdí lidé po jednom), nedůsledným vymáháním přestupků řidičů a nebrání se před znečišťováním středisek. (nedopalky u bufetů, pet láhve pod vleky). Podobně to vypadalo i v Tatralandii, kde nedokázali zabránit vstupu v botách ke skříňkám a mnoho dalších detailů kazících dojem. Doufám, že příští návštěvy budou v termínech, kdy bude na svazích méně poláků a rusů.

Dolní Rakousko

 

Semmering:

Druhé středisko, které jsme v Dolním Rakousku navštívili. 2 tratě mají dobrý sklon i délku, jsou tu odpočinkové modré. Co mi vadilo, byli celkem dlouhé fronty kolem 10-15 minut. Za tu cenu a cestu co jsme sem urazili, jsme čekali kratší fronty. Jedna sedačka a jedna kabinka to ne zcela zvládají. Možná zkusit výlet někdy v prostřed týdne.

Stuhleck:

Středisko leží snad jen 8 km vedle Semmeringu, dá se zde dokonce koupit pro obě střediska společný skipass. Cestovat mezi středisky je však nutné autem nebo busem. Středisko je i charakterem sjezdovek podobné Semmeringu a to i délkou front. Nejlepší PromiBahn je správně dlouhá, sklon je taky dobrý, ale dopravní kapacita lanovky nebyla v době naší návštěvy dostačující. Určitě se sem ale ještě podívám, stejně jak do Semmeringu.

Lackenhof:

Moje první návštěva v Dolním Rakousku. Lyžovat jsme vyrazili dost pozdě, ještě 20 minut cesty před střediskem byl sníh pouze sem tam v závějích u cesty. Když jsme dorazili na místo, čekala nás asi 10 minut dlouhá fronta u sedačky, která nás vyvezla z parkoviště k dalším vlekům. Nakonec jsme si super zalyžovali, a byl jsem nadšen. Od té doby jsem tu nebyl.

Hochkar:

Hochkar je co se rozlohy týká největší středisko co jsem v této oblasti navštívil. 1. návštěva v roce 2002 mě nadchla. Přálo nám počasí, parta byla vyrovnaná, lyžování super. Další dvě návštěvy už ve mě zanechaly špatný pocit, hlavně kvůli měsíc starým zážitkům z Risoulu, po 2. pak díky neupraveným sjezdovkám hned ráno, což kamaráda stálo natažené křížové vazy v koleně. V současnosti bych dal přednost spíše Stuhlecku nebo Semmeringu nebo nejlépe V. Rači. Terén v Hochkaru je plný krátkých rovin nebo protisvahů, lanovky jsou proklatě pomalé. Snad se polepší.

Francie

skifrance.fr, skifrance.cz

Risoul & Vars: Savoiské Alpy (1800 až 2750 m)

Naše volba Risoulu byla zcela náhodná poté, co nám padl zájezd do Itálie. hledali jsme last moment zájezd a Risoul byla jasná volba vzhledem k nabízeným možnostem. Celý výlet dopadl až neskutečně dobře, protože hned 2. den po našem příjezdu napadl 1 metr čerstvého sněhu, což sice znamenalo 1 den strávit pouze na omezeném množství sjezdovek, ale pak nám už nic nebránilo užít si ideálních sněhových podmínek. Zatím nejlepší lyžování a středisko.